De Duitse trekkerbouwer Fendt komt met de vierde generatie van de 500 Vario-trekkerserie. Ze zijn niet meer voorzien van een Deutz-motor maar hebben nu een Agco Power Core 50-krachtbron. Ook heeft de trekker de Variodrive-aandrijving die we al kennen uit de grotere Fendt Vario-trekkerseries.
De 500 Vario-serie bestaat uit vier modellen: de 513, 514, 515 en 516 Vario. Het vermogen loopt uiteen van 99 – 121 kW (134 tot 164 pk). Met Dynamic Performance komt daar per model nog 7 kW (10 pk) bij. Dat vermogen is vooral bedoeld voor het aandrijven van de externe gebruikers, zoals airco en compressor. De viercilindermotor heeft een inhoud van 5 liter, een nominaal toerental van 1.900 toeren en levert in de zwaarste uitvoering een maximaal koppel van 792 Nm. De uitlaatgasnabehandeling gebeurt met DOC, DPF en SCR, zonder uitlaatgasrecirculatie. De motor is geschikt voor HVO100-brandstof.
De Vario Drive-aandrijving verdeelt de trekkracht onafhankelijk over voor- en achteras. We kennen het systeem al van de 600, 700, 900 en 1000-serie. Het zorgt ervoor dat er meer tractie is op de voorwielen in de bochten en verkleint de draaicirkel door het zogenoemde pull-in-turn-effect.
Het leeggewicht en de toegestane maximum massa van 11,75 ton resulteren in een laadvermogen van 4,9 ton. De trekhaakbelasting gaat tot 4 ton bij gebruik van een vaste K80-trekkogel. Wie een K80-kogel gebruikt in de trekhaakslee, kan die nog steeds tot 3 ton belasten.
Een aftakas met vier toerentallen, 540, 540E, 1000 en 1000E, is standaard. Is de Power+-versie van de trekker voorzien van acht hydraulische ventielen, de Profi+-uitvoering heeft er negen. Dat zijn er dan vijf achterop, twee in het midden voor een voorlader en twee voorop. Het kunnen er echter ook drie in het midden en een voorop zijn.
De trekkers zijn leverbaar met een luchtdrukwisselsysteem, Trailer Brake Assistant en Fendt Ground Vision-verlichting bij de trekhaak, het is gemonteerd in de spatborden. Voor werkzaamheden in stofrijke omstandigheden is een omkeerbare ventilator beschikbaar. De cabine kan worden uitgevoerd in beschermingsklasse 4 tegen gewasbeschermingsmiddelen.
De 500 Vario Gen4 kan met verschillende frontladers worden uitgerust, waaronder de Cargo en Cargo Profi. Deze laatste biedt extra functies zoals geïntegreerd wegen en geheugeninstellingen.
De trekkers krijgen standaard het Fendt One-bedieningsconcept, waarmee zowel machinebeheer als precisielandbouwtoepassingen mogelijk zijn. Ook Apple CarPlay wordt vanaf volgend jaar juni geïntegreerd middels bluetooth of een kabel in het infotainmentsysteem. De nieuwe generatie is vanaf september 2025 te bestellen. Fendt levert de eerste machines in het voorjaar van 2026.